Sopransolist på kyrkokonserten

Kyrkor och sakrala verk sopransolist Petra Valman exempelvis medverkar i

Sopransolist på kyrkokonserten i kyrkor i Uppland, Västmanland, Hälsingland och Sörmland såsom Uppsala domkyrka, St Birgittakyrkan i Knivsta, Vårfrukyrkan i Enköping, Mariakyrkan i Sigtuna och Västerås domkyrka.

Petra Valman är återkommande sopransolist på kyrkokonserten i många av de klassiska standardverken i kyrkorepertoaren, exempelvis sopran-solopartierna i Johannespassionen av Bach och i Mozarts, Brahms, Faurés och Rutters requiem. För att vidare se komplett repertoarlista, se nedan.

Bild på Petra Valmans ansikte när hon sjunger I himlar sjungen av Beethoven på kyrkokonsert i Husby Långhundra kyrka.

Lyssna på Petra Valman från några kyrkokonserter

Nedan följer några klipp från olika kyrkokonserter som Petra Valman medverkat som sopransolist.

YouTube player
Först en inspelning med en av sopran-solosatserna i verket Stabat Mater av Pergolesi framförd i Alsike kyrka 230407 med sopran Petra Valman och stråkkvartett.
YouTube player
Sedan ett klipp på Arian Zerfliesse mein Herze av J S Bach Johannespassionen som framfördes på Palmsöndagen 2023 i Västerås domkyrka.
Petra Valman sjunger här O Mio Babbino Caro. Inspelningen är i likhet med inspelningen ovan är av kammarmusikalisk karaktär. Det är en live inspelning från musik i sommarkväll augusti 2021 i Skuttunge kyrka där violinist Elin Rubinzstein Emtell inledningsvis spelar det fina violinsolot och Anders Emtell spelar gitarr.

Verket nedan är nästan som en sakral mini-opera. Det live-streamades under pandemin på plattformen FaceBook från en av kyrkorna i Hässleholms församling.

Tidigare uppdrag som sopransolist på kyrkokonserten

Lista med sakrala verk som Petra Valman tidigare varit sopransolist i, skriven i bokstavsordning efter tonsättare;

  • Aas, När skal våren komme? (Huskvarna kyrka, 2008)
  • Bach, Jauchzet Gott in alle landen (Sundbybergs kyrka, 2008. Huskvarna kyrka, 2010)
  • Bach, Wachet auf (St Birgittakyrkan, Knivsta 2015)
  • Bach, St John Passion, Västerås domkyrka 2023. Dirigent Benjamin Åberg
  • Brahms, Requiem (St Birgittakyrkan, Knivsta 2012, 2013)
  • Dagsvik, Här kommer ett änglabud (Huskvarna 2007)
  • Faureé, Requiem (Uppsala 2012, Knivsta 2018, 2022) Dirigent Katarina Rudérus
  • Haydn, Sieben Letzte Worte (Sundbybergs kyrka, 2010)
  • Haydn, Missa brevis (Knivsta, 2018)
  • Händel
    • Let the bright Seraphim (Huskvarna, 2010)
  • Löfberg, Skapelsekantat (Husby Långhundra kyrka, Knivsta 2014, 2015) Dirigent Erik Tegenborg
  • Malotte, Fader Vår (Husby Långhundra kyrka, 2021) Dirigent Håkan Sandlund
  • Mendelssohn, Hear My prayer (St Birgittakyrkan, Knivsta 2014, 2018) Dirigent Anne-Lina Sandell Janner
  • Mozart
    • Requiem (St Birgittakyrkan, Knivsta 2010,  2011)
    • Laudate dominum (Husby Långhundra kyrka, 2019)
    • Missa in B (KV 275) (Knivsta, 2011)
  • Malotte, Fader vår (Husby Långhundra kyrka, 2019
  • Rutter, Requiem (Centrum för Idrott och Kultur) 2022 Dirigent Alexander Kegel
  • Pergolesi, Stabat Mater (Alsike kyrka, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2023)
  • Vivaldi, Gloria (Alsike kyrka, 2013, 2014)
  • Wennerberg, Lova Herren min själ (Husby Långhundra kyrka 2021)

Tack för igår Petra!!! Såå underbart fint att höra dig! Och såå roligt och inspirerande att samarbeta!

Inger Knecht, organist Vårfrukyrkan, Enköping. (Kommentar på FaceBook 22-11-05).

Kontakt

Lämna detta fält tomt